Är i Norrköping. Ett Norrköping som är kallt, blåsigt, regningt och blött. Mabou håller alla tummar för att det ska ljusna upp till i morgon när det är meningen att vi ska till Kolmården.
Alter Ego är inte helt lätt att charma. Igår när vi kom hem till henne och hon bjudit på entrecote och god mat, så erbjöd jag henne att det nu var hennes tur att vila lite. Jag sa att vi skulle massera henne på hennes massagebänk, som tack för all hjälp.
I stället gick hon och tappade upp ett bad till mig, la i doftrosor och ställde in levande ljus på en badkarsbricka.
Men först tog jag bort det ludna på benen…
I det sinnestillståndet och med min bok i ena handen och en cola i den andra, så är det svårt att inte njuta.
Som sagt, det är inte så lätt att pyssla om någon som hela tiden är den som pysslar om…!
Nu för första gången gick det att
kommentera (Vb sa åt mig att det
troligtvis skulle gå nu) men det är
fortfarande knepigt. Jag måste göra
radmatningar annars åker jag ut i
högerkanten. Va ´ trevligt ni verkar
ha haft allihopa!! Rosa tankar….
jag vill också bada i rosenbad…..med cola i ena handen o bok i andra….hoho, finns det plats för en till?
Pingback: Fatou ´s resa till Norrköping. (Med familj)
Pingback: Fatou´s resa till Norrköping. (Med familj)
Rosa: Ja, vi har haft det jättetrevligt! 🙂 Synd med sidan, men tror det funkar vid publicering även om du inte skriver in radmatning…!
Soulsister: Näpp! Du får allt hitta en egen Alter Ego! 😀