Till förmån för barnen.

ljus1.gif

Bloggar detta inlägg i Vickes anda. Till förmån för barnen.

Det finns barn som far illa i världen av olika skäl. Av krig, fattigdom och politik.

Men det finns också barn som far illa för att föräldrarna inte förmår se till sina barns bästa av olika skäl. Det kan bero på missbruk, psykisk ohälsa eller av andra skäl.

Oavsett skälen så är det fruktansvärt när barn far illa, just för att de är så sårbara och för att de är helt försvarslösa.

Det är vi vuxna som har skyldighet att se dessa barn och att hjälpa ett utsatt barn. Ofta tror jag att det hjälper med små, stöttande insatser. Att lyssna, att se, att ta det lilla barnet i handen och att visa att man finns där.

Ibland krävs större, mer ingripande insatser.

Att göra det man kan för att stödja ett barn som har det svårt, tycker jag är en självklarhet och när det inte räcker till, så får vi be om hjälp av andra personer omkring eller socialtjänsten om det krävs.

Men det är viktigt att vi inte blundar och att vi verkligen försöker göra det lilla vi kan. Inte minst Bobby gav oss ett våldsamt uppvaknande i den frågan.

Ingen kan göra allt, men alla kan göra något.

Andra bloggar om: , , , , , ,

Social comments

Loading Facebook Comments ...

4 svar på ”Till förmån för barnen.

  1. Tack för att du bloggar vidare i ämnet, man kan skriva hur mycke som helst i detta ämne och det är viktigt att vi gör det!
    Kram
    Vicke
    Ps, jag tittar in efter jobbet och läser resten

  2. Pingback: Tonårsmorsa » För barnens bästa?

  3. Pingback: Tonårsmorsa » Vissa saker ska vi nog inte förstå

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

  1. […] « Till förmån för barnen. Mitt sluta röka. […]

  2. […] Till förmån för barnen […]