När Isatou (15) kom hem från Gambia i Tisdags morse, så hade hon med sig en del presenter. Vi hade bestämt redan innan att hon skulle försöka handla kläder och sådant till sig själv, vilket hon gjorde. Både skor, kläder, armband och annat som hon hade planerat.
Jag fick alltså dessa saker, på bilderna ovan (klickbara).
Bild 1:En stor träskål i mörkt trä.
Bild 2: En slags rökelse som finns i Gambia och heter Churay, som jag ska skriva mer om i ett senare inlägg.
Bild 3: Det ligger ett pärlhalsband i den stora träskålen.
Jag älskar att få presenter från Afrika, för det är alltid sånt som inte går att få tag på här.
Läs även andra bloggares åsikter om rökelse, churay, afrika, gambia, presenter, träskål, pärlhalsband, mörkt trä,
Pingback: Tonårsmorsa » Churay, rökelse från Gambia
Min mamma har varit ett par gånger i gambia och jag fick flera vackra smycken av henne när hon kom hem, bland annat ett armband som ska ge tur och skydda en,som en amulett typ som hon fått tag på där och som skall vara en symbol för Kunta kinte (?) svårt att förklara men den är jättefin…. Finns så mycket fina smycken i Gambia:) eller ja dom gör fina smycken åt en snarare;) Ta hand om dig! Kram
Sandras senaste inlägg..Fredag
Sandra: Ja du ser! Jag håller med om att det finns många fina smycken där. Isa köpte denna gång ett jättefint silverarmband till sig själv! Kram!
Ja dom är jättevackra, nästan för vackra för att användas *ler* jag har fått en ring (dock alldeles för stor) och ett smyckeset med 1 armband halsband ring och örhängen samt ett armband till och det Kunta Kinte armbandet.
Har en hylla i bokhyllan med grejer från andra länder och smycken upptar över hälften av hyllan *ler*
Sandras senaste inlägg..Nattinatti
Sandra: Fint med en egen liten samling! 🙂