Häst, höst och kaniner

Trots regn och rusk, åkte jag med Mabou (7) till 4H-gården i närheten. Egentligen skulle jag ha åkt med min vän och hennes lilla son på sju månader. Hon avstod dock på grund av regnet. Det valet har man när man har en sju månader gammal bebis. Det valet har man INTE när man har en sjuårig pojke!

Jag gjorde ett tafatt försök att skjuta upp 4H-besöket till i morgon, men det fanns liksom inte på Mabou ´s världskarta…!

Det sägs att det inte finns några dåliga väder, bara dåliga kläder. Därför var jag också den enda föräldern på 4H som inte bar vattenavstötande eller regnkläder. Fyra barn till trots, finns det saker jag aldrig tycks lära mig…

Även om det var ruggigt och regnigt, så är naturen oerhört vacker den här årstiden. Det är som om hela Uppsala står i brand, av färgerna att döma.

På 4H träffade vi en massa olika djur. Bland annat dessa söta kaniner.

Mabou på hästryggen.

Mabou älskar i stort sett alla djur, men hästar är en riktig favorit!

När vi kom hem bestämde Jai (18) sig för att ta med Mabou på basketmatch, vilket ger mig några timmar för mig själv. (Isa är i Stockholm denna helg)

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , ,

Social comments

Loading Facebook Comments ...

4 svar på ”Häst, höst och kaniner

  1. Det dröjde länge innan jag också fattade att det är ide att köpa sig ordentliga regnkläder. Nu har jag inga barn så jag gör egna val om jag vill ut i regnet eller inte. 🙂
    (Hittade hit via RSS portalen där jag brukar pinga min blogg)
    Ha en trevlig kväll!

  2. Jag beundrar dig för att du gav dig iväg!
    I takt med ökande ålder blir jag mer och mer fånig när det gäller väder. Minsta lilla regndroppe kan vara den avgörande anledningen till att kunna säga ”Nja… jag stannar nog inne idag!!!” 🙂
    Ser ut som ni hade en mysig dag i allafall – om än den var blöt!

  3. Han e ju så himla go, Mabou! Ã… stor har han blivit också!! Fina killen! Vissa barn glömmer man aldrig och han är helt klart en av dom 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

No Trackbacks.