För er som har ett specifikt intresse för just Gambia, så vill jag tipsa om Gambiagrupperna. Du kan läsa mer om deras verksamhet i Gambia HÄR!
Du kan läsa om olika sätt att stödja Gambiagrupperna HÄR! Eller om du helt enkelt vill ge ditt stöd genom att handla i deras webbshop som du finner HÄR!
Bildspel om Gambiagrupperna och deras arbete.
Läs även andra bloggares åsikter om julklappstips, lucköppning, lucka 16, julkalender, kalender, adventskalender, tips, gambia, gambiagrupperna,
Apropå Gambia, vet du om det finns nån svenskspråkig skola där, som det finns i vissa andra länder?
Nej, jag känner inte till någon Svenskspråkig skola, däremot så vet jag att det finns flera internationella skolor. En av dem skulle starta upp nu i höst och förläggas runt Senegambia-området. (nära Turist-området) och vad jag fick veta var att den ena av de som startar den skolan är Svensk kvinna och den andra är en Engelsk kvinna.