Ett musikaliskt geni i politiken

Under julledigheten fick jag veta av en vän från Gambia att Youssou N´dour ska ställa upp i presidentvalet i Gambia´s grannland: Senegal i Februari. Rent spontant blev jag riktigt, riktigt glad!

En person som skrivit sådana texter som han har gjort, måste vara värdig att ta hand om ett folk, ett land. Jo, visst är det så att det krävs mer än en god musiker och träffsäkra texter för att bli president, men sanningen att säga så menar jag att Youssou N´dour även har varit inblandad i politiken på många olika sätt genom åren. Inte minst när han anordnat stora evenemang till förmån för att hjälpa till i kampen mot Malaria med sin kampanj: Roll back Malaria.

Sedan fick jag veta att Youssou N´dour planerar att lägga ner musiken medan han är inblandad i politiken och då blev jag lite egoistisk och tänkte att vi förlorar en stor musiker för politiken.

När jag nu funderat ett tag, vet jag inte längre vad jag ska tycka. Jag tror att det bara är att avvakta och se. Allt annat blir spekulationer. För Senegals folk hoppas jag absolut på det bästa och jag ska be för att det blir bra. Youssou N´dour verkar vara en handlingarnas man. Han verkar vara en man med hjärtat på rätt ställe. Återstår bara att se vad han får för uppbackning, hittar för lösningar och vilka han får som kan stötta och vägleda honom. Om han vinner valet. Vilket jag inte kan låta bli att hoppas att han gör!

Svarten och Don Christos värld har också bloggat om detta.

Relaterade inlägg:

Youssou N´dour – ett musikaliskt geni

Islam, Afrika och ett musikaliskt geni

En inblick i det ny Afrika

bloglovin

Follow mrsxanadus on Twitter

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , ,

Social comments

Loading Facebook Comments ...

2 svar på ”Ett musikaliskt geni i politiken

  1. Lycka är nog rätt ord. Afrika behöver ledare som
    Youssou N´dor . Att han älskar sitt land Senegal finns det ingen tvivel om. Och att älska dem man är ledare över är den första principen för ett gott ledarskap. Jag tror på
    Youssou N´dor. Han har också visat både omsorg och mod som artist och därmed också som ”ambassadör” för sitt land.

    • Ja, på de punkterna kan jag verkligen hålla med! Hoppas bara han får bra rådgivare i sin politiska riktning, annars tror jag det blir lätt att ”krossas” av motståndare!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

No Trackbacks.