Härom dagen lyssnade jag på en mycket, mycket bra radiokrönika av Nasim Aghili. Jag vet att det kommit många läs-, tittar- och lyssnartips på senaste tiden, men jag MÅSTE bara rekommendera dessa. Du kan lyssna på radiokrönikan HÄR!
Här är också ett samtal om: Känslornas politik – om rasismen i Sverige
Här är presentationen av själva samtalet:
”Sveriges självbild håller på att förändras. Vad gör rasismen med oss? Hur, var och med vilka pratar vi om den vrede, skam, sorg och ilska som omger oss? Vilkas känslor vädras i det offentliga samtalet? Hur går vi vidare? I detta samtal vill Interfem fånga upp känslornas betydelse i det våld som förmedlas genom det symboliska språket och utifrån gemensamma skärningspunkter hitta strategier för en väg framåt. Medverkande: Ellen Nyman, skådespelare och regissör Nathan Halmelberg, föreningen Mellanförskapet Oivvio Polite, skribent och programmerare Victoria Kawesa, forskare i genusvetenskap och rasism Moderator är Trifa Shakely, skribent och socialarbetare.”
Även om båda tipsen ovan berör rasism och stereotyper generellt, så berör de även Liten skär och alla små brokiga också. Filminstitutet meddelar att de nu planerar in diskussion.
Läs även andra bloggares åsikter om samtal, rasism, krönika, liten skär och alla små brokiga, stereotyper,
Social comments
No Trackbacks.