Fläcktest: Kolla resultatet

Nu är det dags för ett nytt fläcktest. Jag gjorde ju ett fläcktest för något år sedan och nu har jag gjort ett nytt med en helt ny produkt från Vanish: Gold Oxi Action. Nu ska vi se om den klarade mina fläcktest. Om ja, så är det grattis till oss konsumenter och om det inte klarade det, så är det lite pinsamt för tillverkarna. 

Här kan du se vad det är för fläckar jag kletat på

Här kan du se vad det är för fläckar jag kletat på

Precis när jag skulle påbörja mitt test, så kom jag på att min son Mabou (13 år) härom dagen skulle hjälpa mig att öppna en burk rödbetor, då locket satt fast. Han skruvade av locket utan problem, problemet blev i stället att det skvätte saft från burken både på hans shorts, tröja och på mina relativt nya stolskuddar i köket. Så varför inte börja med att testa stolskudden, tänkte jag, eftersom jag självklart vill ha den fläckfri igen.

Jag följde instruktionerna. Precis när jag höll på upptäckte jag en annan fläck på kudden också, så jag tänkte att det var lika bra att köra på den med. Nu vet jag inte vad det var för fläck. Jag skulle gissa på Oboy, men det kan vara i princip vad som helst. Kolla bildspelet här, hur det gick:

Ja, jag blev både glad och förvånad. 🙂 Nu blir det samma omgång med shortsen och tröjan när jag har tvättid nästa gång.

Sen skulle jag då ge mig på fläcktest nummer två. Det gjorde jag på en vanlig, vit tygbit. Jag har skrivit vad jag la på tygbiten och det fick sedan torka in i tyget i knappt ett dygn, innan jag var redo att kolla resultatet. Här kan du se det i bildspelet:

Mer tips om fläckborttagning kan du läsa HÄR!

Fotnot: Jag har gjort det här testet som Buzzador. Det innebär att jag fått en burk Vanish Gold Oxi Action och ett antal påsar att dela ut när jag Buzzar produkten. Det är självklart en typ av reklam, men det finns inga krav på att man ska skriva bra om produkten, utan man får skriva precis som man själv tycker!! Mer om Buzzador kan du läsa HÄR och du kan också själv bli en Buzzador.

bloglovin
Follow mrsxanadus on Twitter

Social comments

Loading Facebook Comments ...

4 svar på ”Fläcktest: Kolla resultatet

      • Undrar om det funkar på intorkat stearin. Har flera såna fläckar på dukar. Det är ju fettfläckar så det borde funka med tanke på att medlet bet på din matoljefläck!!!

        • Ja, vilken bra idé! Tänkte inte på att kolla det. Det största skälet till att jag slutade använda duk och kastade i princip alla. Har nyligen köpt en ny duk nu, men den håller jag borta från stearin, men skulle gärna vilja veta om det funkar…!!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

No Trackbacks.